Kobiety po 55. roku życia w grupie ryzyka udaru mózgu
Liczby nie kłamią! Każdego dnia, średnio co 8-9 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Ilość nowych zachorowań w ciągu roku w naszym kraju kształtuje się na poziomie 80-90 tysięcy. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że udary mózgu są drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Te przerażające dane wskazują jak wielkim problemem na świecie są udary mózgu!
Kogo dotyka udar mózgu?
Największym czynnikiem ryzyka udarowego jest wiek. Najbardziej narażoną grupą są osoby po 65. roku życia, jednak coraz więcej incydentów służby medyczne notują także u trzydziesto- czy czterdziestolatków.
Statystycznie, średnio, na udary tak samo często cierpią kobiety co mężczyźni, jednak w różnych grupach wiekowych rozkłada się to inaczej. O ile wśród starszych osób po 65 roku życia częściej pacjentami udarowymi stają się mężczyźni to w wieku 55 lat są to głównie kobiety. Lekarze sugerują, że może to mieć związek z układem hormonalnym kobiet i spadającym z wiekiem stężeniem kobiecych hormonów pozytywnie oddziałujących na układ krwionośny, w tym naczynia. Hormony stanowią więc dla kobiet skuteczną ochronę przed wieloma chorobami, a problem zaczyna pojawiać się w okresie menopauzy.
Czynniki ryzyka udaru mózgu
Poza wiekiem i oczywistymi czynnikami genetycznymi istnieje szereg innych zmiennych warunkujących możliwość wystąpienia udaru mózgu. Są nimi:
- Miażdżyca
- Nadciśnienie tętnicze
- Migotanie przedsionków
- Cukrzyca
- Otyłość
- Zakrzepica
- Antykoncepcja hormonalna
- Ciąża i połóg
- Menopauza
- Stres
- Stosowanie używek: palenie papierosów i piecie alkoholu.
Skutki poudarowe
Następstwa udaru są bardzo ciężkie. W skrajnych przypadkach „zawał mózgu” może skończyć się śmiercią. Do innych skutków należą przede wszystkim niepełnosprawność, niedowłady kończyn, spastyczność, problemy z mówieniem, depresja, wykluczenie społeczne, utrata pracy i stanie się ciężarem dla bliskich i społeczeństwa.
Chory po udarze wymaga długotrwałej rehabilitacji i silnego wsparcia najbliższych w pogodzeniu się z nową dla siebie rzeczywistością. Droga do odzyskania sprawności jest trudna i wymaga determinacji i odpowiedniej motywacji chorego.
Możemy minimalizować ryzyko wystąpienia udaru regularnie się badając, wykonując codzienne pomiary ciśnienia tętniczego, leczenia nadciśnienia, stosując zdrową dietę i przechodząc na aktywniejszy styl życia. Dzięki temu ograniczymy stres i utrzymamy nasze naczynia w zdrowiu zabezpieczając je przed uszkodzeniami i odkładaniem się w nich blaszki miażdżycowej. Rezygnacja z używek i regularna aktywność fizyczna pozwoli skutecznie obniżyć i uregulować ciśnienie tętnicze. Inwestując w zdrowe życie, zabezpieczamy się przed ciężkimi chorobami, których często nie ma możliwości wyleczyć.
Więcej na: Życie po Udarze
Materiał Partnera