Korzyści wynikające z używania biotyny

Korzyści wynikające z używania biotyny

Czy szukasz najlepszego produktu dla Twoich włosów i skóry? W takim razie nie powinnaś szukać dalej, ponieważ jest biotyna. Jest ona uznawana za najlepszą dla Twoich włosów, skóry i paznokci. Jest używana jako suplement i ma szereg zdrowotnych właściwości. Czym jest biotyna i jak pomaga?

Czym jest biotyna?

Biotyna jest częścią rodziny witamin B complex i jest również znana jako witamina H. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie i jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu. Jest to substancja potrzebna do aktywności 5 różnych enzymów. Metabolizuje różne składniki odżywcze, takie jak węglowodany, białka i tłuszcze. Pomaga też w rozbiciu kwasów tłuszczowych i białek w diecie. Biotyna jest również niezbędna do regulacji genów i sygnalizacji komórkowej.

Istnieje wiele pokarmów bogatych w biotynę, które mogą być spożywane w celu zapewnienia jej wystarczającej ilości. Należą do nich:

 • żółtko jajka
 • awokado
 • łosoś
 • orzechy
 • sery
 • banany

Czy biotyna powinna być przyjmowana jako suplement?

Biotyna jest potrzebna organizmowi w bardzo małych ilościach, a mimo to jest wiele osób, które cierpią na jej niedobór, głównie przez złą dietę. Biotyna z naturalnej żywności, którą spożywasz jest wystarczająca dla organizmu, ale jeśli nie spożywasz wystarczająco dużo naturalnej żywności, to może skończyć się jej niedoborem. Wówczas warto pomyśleć o suplementacji.

Brak biotyny w organizmie może wystąpić również z powodów takich jak choroby przewlekłe, gdzie pacjenci nie są w stanie spożywać regularnego jedzenia lub problemy w jelitach lub z powodu niedoborów enzymów. Kobiety w ciąży lub karmiące potrzebują więcej biotyny niż przeciętny człowiek, ponieważ organizm u nich rozkłada biotynę znacznie szybciej niż normalnie.

Objawy niedoboru biotyny

Główne przyczyny niedoboru biotyny wynikają z braku zrównoważonej diety, palenia tytoniu, zaburzeń genetycznych, chorób przewlekłych, takich jak choroba Crohna i alkoholizm. Nawet stosowanie antybiotyków przez dłuższy czas może powodować niedobór biotyny, ponieważ bakterie jelitowe ulegają zmianie.

Objawy niedoboru biotyny to:

 • Wysypki skórne
 • Wypadanie włosów lub łysienie
 • Łamliwe i cienkie włosy
 • Łamliwe paznokcie
 • Łojotokowe zapalenie skóry

Objawy mają tendencję do ustępowania po zastosowaniu suplementów, ale przed rozpoczęciem leczenia najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Korzyści dla urody wynikające z biotyny

Biotyna jest niezbędna do wzrostu zdrowych włosów, paznokci i skóry. Oprócz zewnętrznych korzyści zdrowotnych, istnieje też wiele wewnętrznych korzyści zdrowotnych.

 • Wzmacnia włosy: Włosy składają się głównie z keratyny, a witaminy z grupy B są źródłem, które pomagają w tworzeniu aminokwasów. To z kolei pomaga w produkcji keratyny. Istnieje wiele badań, które wskazują, że spożywanie pokarmów bogatych w biotynę lub przyjmowanie suplementów w małych dawkach może przyspieszyć wzrost włosów i sprawić, że będą wyglądały na grubsze. W wielu badaniach, w których uczestnicy mieli przerzedzające się włosy, zaobserwowano wzrost wzrostu włosów, jak również ich grubości po zażyciu suplementów z biotyną.
 • Zdrowa skóra: Wstępne doniesienia sugerują, że posiadanie niskiego poziomu biotyny w organizmie może wpływać na zdrowie skóry. Jak wynika z badań, tak jak biotyna pomaga w produkcji keratyny, tworzy również kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do odżywiania skóry i cery. Pomaga w metabolizmie tłuszczu, a to z kolei pomaga w posiadaniu zdrowej skóry. Kwasy tłuszczowe produkowane przez biotynę pomagają w utrzymaniu elastycznej i nawilżonej skóry. Biotyna pomaga w produkcji nowych komórek i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów tłuszczowych, co skutkuje poprawą wyglądu skóry.
 • Wzmacnia łamliwe paznokcie: Kilka badań wykazało pozytywne wyniki dotyczące efektów stosowania biotyny w celu wzmocnienia łamliwych paznokci. Jedno z badań wykazało, że witamina ta może zwiększyć grubość paznokci nawet o 25% u osób.
Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments